الیاف فورتا به انگلیسی Forta Fiber متشکل از مواد ترکیبی مختلف، ساخته شده از کوپلیمر و پلی افیلن خالص بصورت رشته های بسیار نازک و تابیده درهم و شبکه ای میباشد که با حذف آرماتور، سبب ایجاد یک بتن مصلح با کارایی و کیفیت بسیار بالا در زمینه کف سازی شده است، بکارگیری فورتا در سازه های بتنی کف سازی، ضمن کاهش هزینه های تمام شده، افزایش مقاومت کششی و مقاومت در برابر تنش های حرارتی را به همراه خواهد داشت.
در طول ۳۵ سال گذشته استفاده از این محصول در پروژه های بتنی اجرا شده، کمک شایانی به تغییر در ساختارهای بتن مسلح و افزایش دوام و طول عمر آنها داشته است.

کارایی و درگیری سه بعدی در بتن در برابر عملکرد دو وجهی آرماتور
سهولت استفاده و افزایش سرعت عملیات کف سازی
به حداقل رساندن میزان انقباض و جمع شدگی بتن
بالا بردن قدرت انعطاف، ضربه پذیری و تراکم بتن
سازگاری الیاف فورتا با محیط زیست
فاقد هرگونه مواد سمی و مخرب
ارتقاء کارایی و ماندگاری بتن
افزایش حداکثری مقاومت بتن در برابر فشارهای مکانیکی (خمشی، کششی و …)
کاهش حداکثری ترک های سطح بتن
الیاف فورتا سازگار با ساختارهای بتن
کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی هزینه

با توجه به شکل و ساختار که متشکل از رشته های بسیار نازک و در هم تنیده می باشد، میبایست در شرکت های تولید بتن (بچینگ) و یا در محل اجرای عملیات کف سازی قبل از بتن ریزی و افزودن روان کننده ها در میکسر مخلوط و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه مخلوط گردد تا رشته های مذکور به خوبی از یکدیگر جدا و به صورت یکسان پخش شود، میزان مصرف این الیاف با توجه به نوع سازه، کابرد آن و محاسبات مهندسی برابر جدول ذیل از حدود ۱ تا ۵ کیلوگرم متغیر خواهد بود، همچنین مقایسه میزان مصرف حدودی الیاف فورتا در صورت بکارگیری به جای میلگرد در بتن ریزی با ضخامت متوسط ۱۰ سانتی متر است.

الیاف ماکروسنتتیک اصلی بهترین جایگزین میلگرد در کفسازی ها می باشد ، که از نظر قیمتی تقریبا نصف قیمت میلگرد را دارد و از نظر کیفی نسبت به میلگرد در کفسازی ها کنترل ترک را بهتر انجام می دهد . الیاف ماکروسنتتیک ( الیاف جایگزین میلگرد ) متشکل از مواد ترکیبی مختلف ، ساخته شده از کوپلیمر و پلی الفین ۱۰۰ % خالص متشکل از رشته های بسیار نازک تابیده در هم و شبکه ای می باشد که باعث ایجاد یک سیستم بتن مسلح با کارایی و کیفیت بسیار بالا در زمینه کفسازی می شود .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!