در مفهوم وسیع به هر ماده یا ترکیبی که از
یک ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن تشکیل شده باشد گفته می‌شود. بتن ممکن است از انواع مختلف سیمان و نیز پوزولان‌ها، سرباره کوره‌ها، مواد مضاف، گوگرد، مواد افزودنی، پلیمرها، الیاف و غیره تهیه شود. همچنین در نحوه ساخت آن ممکن است حرارت، بخار آب، اتوکلاو، خلا، فشارهای هیدرولیکی و متراکم‌کننده‌های مختلف استفاده شود.

با توجه به گسترش و پیشرفت علم و پیدایش تکنولوژی‌های فراوان در قرن اخیر، شناخت بتن و خواص آن نیز توسعه قابل ملاحظه‌ای داشته‌است، به نحوی که امروزه شاهد کاربرد انواع مختلف بتن با مصالح مختلف هستیم که هر یک خواص و کاربری مخصوص به خود را داراست. در حال حاضر انواع مختلفی از سیمانها که شامل پوزولانها، سولفورها، پلیمرها، الیافهای مختلف و افزودنیهای متفاوتی هستند، تولید می‌شوند.
بتن از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است. ویژگی اصلی بتن ارزان بودن و در دسترس بودن مواد اولیه آن است. همچنین می‌توان خاطر نشان کرد که تولید انواع بتن با استفاده از حرارت، بخار، اتوکلاو، تخلیه هوا، فشار هیدرولیکی ویبره و قالب انجام می‌گیرد
در سراسر جهان، اکنون استفاده از بتن در صنعت ساختمان‌سازی به امری اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است. امروزه، سازه‌های اسکلت بتنی متداول‌ترین نوع ساختمان‌های مدرن در سطح بین‌المللی هستند.
قرار نیست از بتن فقط برای ساختمان پارکینگ یا مصالح دیگر استفاده کرد. در خیلی از ساختمان‌های مشهور جهان از بتن استفاده شده است.
به گزارش سی ان ان، بتن ماده‌ای ساخته شده توسط بشر است که از تمام مواد ساخته شده توسط بشر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بتن ماده اصلی سازه‌های بشری، از ساختمان پانتئون (معبد رومی) گرفته تا خانه‌ی اپرای سیدنی است.
از معروف ترین سازه های بتنی میتوان به
موارد زیر اشاره کرد:
1)موسِم – رودی ریسیوتی

موزه تمدن اروپا و مدیترانه که به اختصار MuCEM نامیده می‌شود در شهر زیبای مارسی در فرانسه ساخته شده است. این موزه زیبا در محل یک اسکله متروک ساخته شد که نمای مشبک آن توجه هر بیننده‌ای را به خوب جلب می‌کند. شاید این شبکه‌ها در نگاه اول ظریف به نظر برسند و فکر کنید که از چوب ساخته شده است، اما تمام آن‌ها از بتن تقویت شده با فیبر با دوام بالا ساخته شده‌اند.

2)مرکز مدنی بایسن‌تِنیال – لوسیو مورینی و گروه GGMPU

مرکز مدنی بایسن‌تِنیال در کوردوبای آرژانتین قرار دارد و در طراحی این سازه مانند سازه موسِم از ظرافت مثال‌زدنی استفاده شده است. کوردوبا مرکز ایالت کوردوبا در کشور آرژانتین است.

3)در گوشه – گروه معماری ایسترن دیزاین

ساختمان در گوشه (On the Corner) در یوکایچیِ ژاپن توسط معماران توکیوییِ ایسترن دیزاین (Eastern Design Office) ساخته شده است. خوب به تصویر دقت کنید: خیالاتی نشده‌اید. زمین این ساختمان بتنی و شیشه‌ای مثلثی بوده و اگر از زوایای خاصی به آن نگاه کنید، فکر می‌کنید که ساختمان صاف است!
4)
چر هاوس – گروه معماری BAK

چر هاوس یا «خانه‌ی چِر» در بوینس آیرسِ آرژانتین ساخته شده است. این ساختمان زیبا در میان جنگل «مار آسول» (دریای آبی) قرار دارد. علاوه بر بتن، از چوب هم در ساخت آن استفاده شده تا هارمونی طبیعت را به هم نزد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!