برج تبر سنت ماری ۳۰ لندن، در محل تالار بورس بالتیک سابق که در زمینه خرید و فروش کشتی در سطح جهانی فعالیت می‌کرد، قدبرافراشته است. طی بمبگذاری یک گروهک استقلال‌طلب ایرلند شمالی در تاریخ ۱۰ آوریل سال ۱۹۹۲ میلادی، صدمات بسیاری به تالار بورس بالتیک و چندین سازه مجاور آن وارد آمد. مدتی بعد پس از پایان یافتن جنجال‌های ناشی از این حادثه، مشاور حقوقی دولت انگلیس در زمینه آثار باستانی، مسئله بازسازی این ساختمان تاریخی مطرح کرد؛ چراکه علاوه بر اهمیت تالار بورس بالتیک در بازار جهانی معاملات کشتی، ساختمان آن نیز دارای ارزش تاریخی بسیاری بود.

در ۲۳ آگوست سال ۲۰۰۰ میلادی، جان پرسکات، معاون نخست وزیر، اجازه طراحی و ساخت ساختمانی بسیار بزرگتر از تالار بورس بالتیک را برای این مکان صادر نمود. این مکان از برخی جهات بخصوص بود؛ زیرا باید ساختمانی در آن ساخته میشد که در هیچ‌یک از خطوط دید قرار نگرفته باشد؛ یعنی بر اساس الزامات دستورالعمل‌های برنامه ریزی شهری لندن، ساختمان های جدید نباید چشم انداز گنبد سنت پل را که در برخی از نقاط اطراف لندن قابل مشاهده بود مسدود می‌کردند. علاوه بر این، این برج قرار بود در محل تالار بورس بالتیک قرار بگیرد که اهمیت آن را دوچندان می‌کرد.

در ابتدا طرح شامل بازسازی تالار بورس بالتیک بود. معماران GMW یک ساختمان مستطیل شکل جدید را طراحی نمودند که تالار بورس بازسازی شده قبلی را دربر می‌گرفت و شکل چهارگوش این سازه می توانست طرح طبقات بزرگی را که از نظر بانکها مطلوب بود ارائه دهد. اما در نهایت، تمامی کارشناسان پی به غیر قابل بازسازی بودن تالار بورس بالتیک بردند که منجر به پذسرش محدودیت‌های ساختمانی جدید برای سازه جدید شد.

برج تبر سنت ماری ۳۰ با بهره‌گیری از روش‌های مدرنی ساخته شده است که مصرف انرژی این برج عظیم را به میزانی حدود نصف موارد مشابه می‌رساند. در همین راستا، دریچه‌های موجود در هر طبقه، شش شفتی را ایجاد کرده‌اند که به عنوان یک سیستم تهویه طبیعی برای کل ساختمان عمل می‌کند. با این حال به عقیده برخی، این سیستم تهویه طبیعی، در تضاد با قوانین ایمنی حریق است. چراکه شفت‌ها باعث ایجاد یک پوششی دوجداره در اطراف برج می‌شوند و به هنگام وقوع حریق، هوای جریان یافته از طریق آنها، باعث گسترش هرچه بیشتر آتش می‌گردد. لکن طراحان این برج با پیش‌بینی یک سیستم اطفا حریق پیشرفته، این مشکل را برطرف نمودند.

در بالاترین طبقه برج تبر سنت ماری ۳۰، یک آپارتمان برای مستاجران و مهمانان وجود دارد که دارای یک منظره پانوراما از لندن است. یک رستوران نیز در طبقه ۳۹ واقع شده و اتاق‌های ناهار خوری خصوصی نیز در طبقه سی و هشتم ساخته شده‌اند. در حالی که اکثر ساختمان ها، دارای آسانسورهای بسیار بزرگی بر روی سقف خود هستند، این امر برای برج خیارشور امکان پذیر نبود. ازین‌رو یک بار بسیار مجلل در طبقه چهلم این سازه در نظر گرفته شد. در این برج، آسانسور اصلی تنها تا طبقه سی و چهارم بالا می‌رود و سپس یک آسانسور  فشار از پایین برای دسترسی به طبقات بالاتر تا طبقه سی و نهم مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه براین، یک پلکان مرمرین و یک آسانسور مخصوص برای افراد معلول نیز وجود دارد که مسافران را به سمت بار راس برج هدایت می‌کند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!