یکی از سؤالات اساسی برای ساخت خانه‌های ضدزلزله این بود که کدام نقطه از کشورمان برای آغاز ساخت خانه‌های ضدزلزله با سازه‌های نوین مخترع ایرانی انتخاب خواهد شد؛ “کرمانشاه و مناطق زلزله‌زده سرپل ذهاب” انتخاب نخست این مخترع است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ اواخر سال 96 بود که دکتر “ناصر صائبی” به عنوان مخترع خانه های ضدزلزله و ضد حریق که 24 ساعته ساخته می شوند، موفق شد مجوز اصولی خود برای فعالیت در کشورمان را کسب کرد. از جمله ویژگیهای منحصر به فرد سازه های ضدزلزله اختراعی دکتر صائبی که در دنیا به اسم (SABS (Saebi Alternative Building System شناخته می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. وزن سبک؛ بیشتر حجم این سیستم را “پلی استایرن” منبسط شده تشکیل می دهد که در حدود 95.8 درصد آن هوا است.

2. عایق حرارتی و صوتی

3. مقاوم در برابر زلزله

4. صددرصد قابل بازیافت (سازگار با محیط زیست)

5. مقاوم در مقابل طوفان

6. قابلیت طراحى و اجرا به هرشکلى

7. سرعت عمل و اجراى بسیار بالا.

این مخترع ایرانی در سال 2004 یعنی 14 سال پیش موفق به ساخت نخستین خانه خود با استفاده از این تکنولوژی در امریکا و در سال 2008 موفق به اخذ گواهی ICC امریکا شده و تا به امروز با استفاده از این تکنولوژی نوین، خانه های متعددی را در کشورهای مختلف جهان از جمله مکزیک، فیلیپین، چین، ژاپن، هائیتی ساخته است؛ وی از سال 93 درخواست خود برای دریافت مجوز فعالیت در ایران را به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارائه کرد و پس از 3 سال پیگیری پیاپی، موفق به اخذ مجوز خود از این مرکز در وزارت راه و مسکن شد.

اما پس از اخذ مجوز اصولی و فراهم شدن امکان فعالیت این مخترع بزرگ در کشورمان، یکی از سؤالات اساسی این بود که وی کدام نقطه از ایران را برای آغاز فعالیت خود در ساخت خانه های ضدزلزله انتخاب خواهد کرد؛ دکتر صائبی به صراحت پاسخ به این سوال را داده است: “کرمانشاه و مناطق زلزله زده سرپل ذهاب” انتخاب نخست این مخترع است تا مردم دردمند این مناطق پس از تحمل ضایعات سنگین جانی و مالی زلزله سال گذشته، اکنون طعم شیرین صاحب خانه های ضدزلزله شدن آن هم با پیشرفته ترین سازه های نوین دنیا را بچشند.

سرانجام پس از این قول دکتر صائبی، در هفته جاری نخستین سفر وی به مناطق زلزله زده سرپل ذهاب در استان کرمانشاه انجام شد و وی به گرمی مورد استقبال مردم دو روستاى “مشکنار قلعه شاهین و سراب ذهاب” قرار گرفت.

این مخترع کشورمان پس از بازدید از این مناطق و گفتگو با دهیار و اهالى این روستاها خطاب به مردم خون گرم این مناطق گفت: به امید خدا با اجرایى شدن سازه سبز ( SABS) در این مناطق دیگر امنیت جانى شما و خانواده ها تامین می شود و تحولى بزرگی در منطقه و کشورمان را شاهد خواهیم بود همچنین امکان صادرات این سازه های نوین به کشورهاى همجوار، آسیاى مرکزى و دیگر کشور هاى جهان فراهم خواهد شد.

دکتر صائبی تاکید کرد: نیاز به سرمایه گذارى جدى و فورى از طرف دولت ، بنیاد مسکن ، بخش خصوصى و خیران در این مناطق وجود دارد و باید هر چه سریع تر این مناطق باز سازى شود و امید است بودجه لازم در اختیار مردم منطقه قرار گیرد تا عملیات ساختمانى روستاها تکمیل شود تا در زلزله هاى آینده دیگر شاهد چنین مخاطراتی نباشیم.

مردم مناطق زلزله زده سرپل ذهاب نیز با درخواست مجدانه از دکتر صائبی براى آغاز هرچه سریعتر ساخت خانه های ضدزلزله خواستار همراهی هرچه بیشتر مسئولان امر و نهادهای متولی در این حوزه شدند.

درباره زمان مورد نیاز برای ساخت خانه ها با استفاده از این تکنولوژی و سازه های نوین باید گفت که در صورت فراهم بودن امکانات و شرایط در منطقه موردنظر، واحدهایی با متراژ 40 تا 70 متر ظرف مدت یک تا سه روز و واحدهایی با متراژ 250 تا 1000 متر بین یک تا سه ماه قابل ساخت و تحویل هستند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!