ساختمان سبز بی شک صنعت ساختمان سازی تأثیرات زیادی بر روی محیط زیست، اقتصاد، سلامتی و بهره‌وری ساکنان دارد؛ با توجه به پیشرفت‌های اخیر در صنعت ساختمان سازی، هم‌اکنون تکنولوژی و دانش لازم برای طراحان، سازندگان، بهره برداران و مالکان فراهم شده‌است، تا بتوانند با ساخت ساختمان‌های سبز بهترین بهره‌وری اقتصادی و زیست‌محیطی را داشته باشند. منشأ ساختمان سبز فرایندی است برای احداث ساختمان‌های سازگار با محیط زیست و حفظ انرژی. ارزش ساختمان سبز را در سیکل گهواره تا گور یک ساختمان می‌توان مورد بررسی قرار داد، در حالی که با توجه انتشار آمار توسط آژانس بین‌المللی انرژی ۴۰٪ سرانه انرژی مصرفی توسط ساختمانها مصرف می‌شود.
نگرش جدید برای طراحی ساختمان با تاکید بر ابعاد زیست محیطی که با عناوین ساختمان زیست محیطی،ساختمان پایدار،و ساختمان سبز،نامیده می شود در دهه اخیر در کشورهای صنعتی مورد توجه قرار گرفته و زمینه های حرفه ی جدیدی نیز فراهم نموده است. دیدگاه (ساختمان سبز) تمام مراحل طراحی، ساخت، نگهداری و بهره برداری و نحوه برخورد با مصالح پس از پایان عمر بهره برداری را در بر می گیرد و تاکید بر افزایش بهره وری در استفاده از انرژی، آب، مصالح و بازیافت آنها و تامین تهویه مناسب می باشد که حداقل زیان به محیط زیست را فراهم می آورد. در پنج سال اخیر برخی آئین نامه ها و استانداردهای ساختمان بر اساس دیدگاه (ساختمان سبز) در کشورهای صنعتی اصلاح گردیده و تلاش گسترده ای در سطوح مختلف سیاست گذاری، برنامه ریزی، طراحی و اجرا برای تحقق ساختمان سبز به عمل میاید. نمونه سازی ساختمان سبز، اجباری نمودن اصلاحات و بازسازی ساختمان های دولتی، هدایت یارانه ها و همچنین تعمیم تفکر ساختمان سبز به سایر فعالیتهای ساختمانی و شهر سازی مانند مصالح سبز،معماری سبز،محله سبز،پارک صنعتی زیست محیطی،از جمله جهت گیری جدید در این زمینه است.
ساختمان سبز (Green Building –GB)
هدف ساختمان سبز تامین محیط سالم برای زندگی و کار با حداقل آثار منفی زیست محیطی می باشد. با اعمال نگرش جامع به ساختمان از ابتدای طراحی تا پایان دوره بهره برداری و بکار گیری روش های مناسب برای کاهش اثرات زیست محیطی می توان ساختمان مانوس با طبیعت را بنا نمود.

دیدگاه ساختمان سبز در بخش های زیر قابل اعمال است:
– طراحی ساختمان
– ساخت و اجرا
– مصالح
– انرژی
– آب
– تهویه و فضای داخلی ساختمان
– تاسیسات
– بهره برداری و نگهداری

یکی از مهمترین اهداف ساختمان سبز کاهش مصرف انرژی گرمایشی، سرمایشی و الکتریکی و همچنین افزایش بازده انرژی ساختمان می‌باشد.
به منظور کاهش مصرف انرژی و ایجاد ساختمان سبز، بایستی طراحان ساختمان، اتلافات انرژی موجود در ساختمان را کاهش دهند. در نتیجه راهکار موجود استفاده از پنجرههایی با عملکرد بسیار بالا و عایقکاری دیوارها، بام و کف ساختمان می‌باشد.
استراتژی که در احداث ساختمان سبز توسط مهندسین انرژی بکاربرده می‌شود، طراحی ساختمان با دیدگاه استفاده از انرژی خورشید است که اغلب در ساختمانهای با مصرف بهینه انرژی اجرا می‌گردد. در این ساختمانها موقعیت پنجرهها، دیوارها، ایوانها، سایبانها و درختها بایستی طوری جهت یابی شود که موجب ایجاد سایه در تابستان و بیشترین بهره خورشیدی در زمستان گردد. علاوه بر آن مکان مناسب پنجره می‌تواند باعث افزایش میزان نور روشنایی روز و کاهش مصرف انرژی الکتریکی روشنایی در طول روز گردد.
از جمله راهکارهای موثر در این بخش می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

انرژی خورشیدی فعال (Active solar)
انرژی خورشیدی غیرفعال (Passive solar)
انرژی الکتریکی خورشیدی (Photovoltaic)
استفاده از فضای سبز بر روی بام ساختمان (Roof garden)
استفاده از سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)
اولین ساختمان سبز ایران با پوشش‌های نانوعایق در سقف و جداره‌ها، شیشه‌های دو جداره با پوشش ضد UV، پوشش سبز گیاهی، سیستم آب گرم خورشیدی و برق خورشیدی توسط هیئت‌علمی دانشکده مهندسی صنایع و مدیریت سیستم دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد.
معماری سبز سلامتی شما را تضمین می کند.
اولین و مهمترین دلیل ساخت خانه سبز سلامتی انسان است. شما باید اطمینان حاصل کنید که آب و هوای محل زندگی شما از کیفیت مطلوبی برخوردار است و تاثیر مثبتی بر روی ساکنان می گذارد. طبق تحقیقاتی که تاکنون انجام شده آلودگی هوا در داخل ساختمان ها گاهی اوقات پنج برابر مخرب تر از هوای بیرون ساختمان می باشد، زیرا اکثر آلودگی های خطرناک، حاصل از عملکرد انسان ها است، مثلاً دود غیر مستقیم حاصل از استعمال دخانیات بسیار خطرناک بوده و از طرف انسان ناشی می شود. ما گمان می کنیم این موضوع هیچ ارتباطی با پایداری و ماندگاری محیط زیست ندارد، اما حقیقت این است که اکثر آلاینده هایی که از طرف انسان و محصولات جانبی ساختمانی ناشی می شوند به طور جدی در مقادیر بالا منجر به آسیب دیدن محیط زیست و سلامتی خود انسان می شوند.
حضور مواد شیمیایی را نباید در زندگی روزمره نادیده گرفت، زیرا آنها در تولید رنگ، فرش، مواد شوینده یا حلال ها به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر آن لوازم خانگی زیادی وجود دارند که سلامتی شما را بیشتر از آنچه که تصور می کنید می تواند به خطر بیاندازد. برای روشن شدن این مطلب به این نکته توجه کنید که در سال ۱۹۹۵، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان ریه حدود ۱۴۶۴۰۰ نفر و مرگ و میر ناشی از گاز رادون حدود ۱۰۰۲۱ نفر اعلام شده است. آسم که دشمن ۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان خصوصاً کودکان است، معمولاً توسط آلودگی های ایجاد شده در ساختمان هایی که طراحی آنها با معماری معمولی صورت گرفته حاصل می شود.

برای حل این مشکل، در طراحی خانه های سبز سعی می شود از عایق و سیستم های تهویه بسیار مطلوب استفاده شود، از این رو می توان عواملی که منجر به بیماری می شوند را به حداقل رساند. به عنوان مثال اگر از اداره مسکن بوستون استعلام کنید، متوجه می شوید افرادی که در خانه های سبز زندگی می کنند نسبت به افرادی که در خانه های معمولی زندگی می کنند حدود ۴۷ درصد کمتر دچار بیماری می شوند. از ویژگی های منحصر به فرد عایق های سنگین می توان به کاهش سر و صدا و دما اشاره نمود. آنها به شما کمک می کنند با آرامش بیشتری زندگی کنید و از بیماری ها در امان باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!